ABD Dışişleri Bakanlığı, Nijer Devlet Başkanı Bazum’un sağlığı ve güvenliği konusunda endişeli

ABD Dışişleri Bakanlığı, 26 Temmuz’da darbe yapılan Nijer’in ev hapsindeki Devlet Başkanı Muhammed Bazum ve ailesinin sağlığı ile güvenliğinden “büyük endişe” duyduklarını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevapladı.

Miller, Bazum için “Sağlığı, kendisi ve ailesinin kişisel güvenliği konusunda büyük endişe duyuyoruz. Zaman geçtikçe, tecrit altında tutulduğu için bu, artan bir endişe yaratan bir duruma dönüşüyor.” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın yaptığı tüm görüşmelerde Bazum’un güvenliğini sorduğunu söyleyen Miller, cumhurbaşkanının kötü koşullarda ev hapsinde tutulduğuna dair haberler hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Sözcü Miller, temmuz sonundan bu yana vekaleten Dışişleri Bakan Yardımcılığı görevini yürüten ve aynı zamanda Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Müsteşarı olan Victoria Nuland’ın, 7 Ağustos’ta habersiz bir ziyarette Bazum’u şahsen görmek istemesinin bir nedeninin de sağlık kaygıları olduğunu kaydetti.

Nijer’deki darbe

Nijer’de Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum, 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı unsurlarınca alıkonulmuş ve o akşam asker yönetime el koyduğunu duyurmuştu.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Abdurrahmane Tchiani, 28 Temmuz’da Vatanı Koruma Ulusal Konseyi (CNSP) isimli cuntanın liderliğini üstlenmiş ve geçiş hükümetinin başına geçmişti.???????

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x