Beşiktaş Asbaşkanı Emre Kocadağ: Acele verilen karar doğru değil

Kahramanmaraş merkezli depremin ardından Süper Lig’den çekilen Gaziantep FK ve Hatayspor’la ilgili Türkiye Futbol Federasyonu’nun aldığı karara Beşiktaş’tan itiraz geldi. Beşiktaş Asbaşkanı Emre Kocadağ, gündeme dair açıklamalarda bulundu. A Spor’a konuşan Emre Kocadağ çarpıcı ifadeler kullandı.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun aldığı karar hakkında konuşan Emre Kocadağ, “Bu durum hala tartışılıyorsa demek ki insanların vicdanında oturmayan şeyler var, adalet tam sağlanamamış. TFF’nin bu konuda uyması gereken bir düzenleme olmadığı için tartışmalar halen devam ediyor” dedi.

Adaletli bir karar alınmadığını belirten Beşiktaş Asbaşkanı, “TFF’nin kulüplerin görüşlerini alması gerekiyordu. Maalesef uluslararası örnekleri incelemeyerek, aceleci bir karar alındı. Sayın başkanımızın o dönemki haklı söylemleri bugün kamuoyu vicdanında tecelli ediyor. Kulüplerin büyük bir çoğunluğu bu konuda vicdanen adaletli bir karar alınmadığını düşünüyor” açıklamasını yaptı.

“UEFA’NIN TALİMATNAMESİ VAR”

UEFA talimatnamesini örnek gösteren Emre Kocadağ, “UEFA’nın bir sürü talimatnamesi var. Bugün ligden çekilme kararı alan kulüpler olduğu zaman her konuda hassas davranan TFF, bu konuda yeterince hassas davranmıyor ve UEFA talimatnamesini görmezden geliyor” diye konuştu.

Adaletli bir karar alınmasını beklediklerini ifade eden Emre Kocadağ, “TFF’nin bu kararı alırken bazı kulüplerin menfaatlerini kolladığını görüyoruz ve biz bunu kabul etmiyoruz. Biz Beşiktaş olarak adaletli bir karar alınmasını bekliyoruz. Oynanmış maçlar olabilir doğru ancak bu takımlar keyfi olarak ligden çekilmediler. Bu takımlara maça çıkmıyormuş muamelesi yapmak bizim vicdanımıza sığmıyor” dedi.

Deplasmanda oynadıkları maçları örnek gösteren Emre Kocadağ, “Beşiktaş’ın 18 deplasmana gittiği yerde bir rakibinin 16 deplasmana gidip onun üzerinde ligi bitirmesi adil midir? 1 golle bile şampiyonluklar yaşanıyor, biz de yaşadık. Pazar günü Fenerbahçe deplasmanına gideceğiz. Maçın nerede oynandığı fark etmiyorsa deplasmanda maç yapmanın ne anlamı var? Deplasmanda oynamak önemli bir konu değilse, bu konu ligin kaderini etkilemiyorsa, bu maçları tarafsız sahada oynayalım. Bir rakibimiz son yıllarda Hatay deplasmanında puan alamamış mesela” ifadelerini kullandı.

Hükmen mağlubiyet kararının yanlış olduğunu belirten Beşiktaş Asbaşkanı, “Açık yüreklilikle söyleyebilirim ki herkesin istediğini yapmak mümkün olmaz. Ancak burada yapılacak en doğru şey, ligden çekilen takımların lige etkisini 0’a indirmek. En doğru sonuç, bizim önerdiğimiz sonuç. Bu takımlar keyfi olarak ligden çekilmediler. Öyle olsaydı küme düşürülürlerdi. Hükmen mağlubiyet kararı, yanlış bir uygulamadır. Bu takımların lige hiç başlamamış gibi sayılması gerekiyor. Doğruya en yakın sonuç budur” açıklamasını yaptı.

Emre Kocadağ şu şekilde devam etti:

“20 sene önce alınmış bir kararla geçen sene alınmış bir karardan hangisini tercih edersiniz? Euroleague gibi bir organizasyonda alınmış kararlar ortada. UEFA talimatında alınmış kararlar var. Her konuda rehber olarak gördüğümüz UEFA’nın talimatlarını bu konuda neden görmezden geliyoruz? Geçen hafta bir açıklama yaptık, ‘Kayıkçı kavgası’ şeklinde. Eğer TFF, bu iki takımın federasyonu gibi davranmaya devam ederse, biz o kayığa maalesef TFF’yi de bindirmek zorunda kalırız. Kulüplerin çoğunluğu belirli bir yönde karar alırsa TFF buna uymalıdır.”

Gelir konusuna değinen Emre Kocadağ, “Gelirler noktasında bunların geri alıması gibi bir talebimiz kesinlikle olamaz. Deprem bölgesine birçok yardımda bulunuyoruz. Zarar görmüş kulüplerin gelirleri ile ilgili kesinlikle bir talebimiz olamaz. Beşiktaş, diğer kulüplerin gelirine göz dikecek bir kulüp değil” diye konuştu.

“ACELE VERİLEN KARAR DOĞRU DEĞİL”

Türkiye Futbol Federasyonu’nun acele bir karar aldığını belirten Emre Kocadağ, “UEFA, kararı yerel federasyona bırakabilir ancak yerel federasyonun bu konuda bir talimatnamesi yoksa TFF’nin kulüplere başvurması gerekirdi. Bunu yapmayıp kararın aceleci bir şekilde yazıyla kulüplere bildirilmesini doğru bulmuyoruz” açıklamasını yaptı.

Kulüpler Birliği Vakfı’nın Türkiye Futbol Federasyonu’na görüş bildirdiğini dile getiren Emre Kocadağ, “Kulüpler Birliği olarak TFF’ye yeniden bir yazı yazılmış anladığım kadarıyla. Bu konu Tahkim Kurulu ile görüşülmeyecek ancak Kulüpler Birliği, konunun yeniden görüşülmesi için TFF’ye bir yazı çekti. Kararın bu şekilde alınması istendiği için sıcağı sıcağına açıklandı zaten. Ligden çekilen takımların lige halen etki ediyor olması adil bir durum değil. Pandemi döneminde alınan karar, devlet makamlarınca alınmış bir karardı. Güvenlik ya da sağlıkla ilgili kararlara bizim bir söylemde bulunmamız mümkün değil. Bugün devlet, ‘Bu lig bitti, büyük bir deprem yaşadık’ deseydi, boynumuz kıldan ince olurdu. Devletin aldığı karar ile TFF’nin aldığı kararları denk görmek doğru değil” dedi.

Deplasman sayılarına tekrar değinen Emre Kocadağ, “Ben iki rakiple de deplasmanda oynadım ve puan kaybettim. Galatasaray da ikinci devre iki takımla da deplasmanda oynayıp puan kaybedecekti. Benim düşüncem böyle. Bu deplasman sayılarını nasıl eşitleyip, Beşiktaş’ın adalet beklentisini karşılayacaklar?” diye konuştu.

VAR kayıtlarının açıklanmasına da değinen Emre Kocadağ son olarak şu ifadeleri kullandı:

“Tam tersi konumda olsaydık ne olurdu? Beşiktaş, hiçbir zaman menfaat peşinde koşan bir kulüp değildir. Bu soru rakiplerimize sorulsa onlar nasıl cevap verirdi merak ediyorum. Bizim duruşumuz hiçbir zaman değişmez. Burada önemli olan kulüplerin çoğunluğunun ne istediği. VAR kayıtlarının açıklanması konusu tartışmalı. Öncekiler neden açıklandı, şimdikiler neden açıklanmıyor?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir