‘Dayanıksız bina bırakmayacağız’

Gülden Çoktan / İSTANBUL – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kentsel dönüşümde yeni bir seferberlik başlattıklarını, maliyetin yarısının devlet tarafından, diğer yarısının hak sahipleri tarafından karşılanacağını açıkladı.

Erdoğan, dün Gaziosmanpaşa Meydanı’nda gerçekleşen Kentsel Dönüşüm Projeleri Anahtar Teslim ve Temel Atma Töreni’ne katıldı. Programda konuşan Erdoğan, kentsel dönüşüm projeleriyle iki bayramın bir arada yaşanacağını söyledi.

Birilerinin sürekli, “Millet kuru soğan alamıyor, et alamıyor. Siz yol ve gemi açılışı yapıyorsunuz” dediğini ifade eden Erdoğan, “Milletimizin günlük hayatında bazı sıkıntılar olabilir. Onlar bugünün işi değil. Küresel sağlık krizlerinin bölgemizdeki savaşların ve bunların dünya ekonomisine etkilerinin elbette bize de yansımaları olabilir. Aldığımız tedbirler ve verdiğimiz desteklerle bu etkileri en aza indirmenin gayreti içindeyiz. Bir toplu iğne üretemiyordu bu ülke. Şimdi İHA’yı, SİHA’yı, Akıncı’yı, Kızılelma’yı, TCG Anadolu’yu üretiyoruz. Ve TOGG’umuzu üretimde yetiştiremiyoruz. Allah’ın izniyle enflasyon meselesini de bu yıl sonuna kadar kontrol altına almış, önümüzdeki yıl tamamen çözmüş olacağız. Bu kardeşiniz iktidarda olduğu sürece faiz yükselemez” ifadelerini kullandı.

İstanbul ilk sırada

Marmara depreminin ardından ülkedeki dayanıksız yapıların yenilenmesi konusunda vatandaşların güçlü bir talebi olduğunu anlatan Erdoğan, ülke genelinde kentsel dönüşümde yeni bir seferberlik başlatacaklarını açıkladı. Erdoğan şunları kaydetti:

“Çok büyük bir dönüşüm projesi başlatıyoruz. Amacımız İstanbul’da her biri 500’er bin konuttan oluşan üç ayrı projeyi hızla hayata geçirmektir. Birincisi Avrupa yakasındaki rezerv alanlarımızda 500 bin konut yapmaktır. İkincisi Asya yakasındaki rezerv alanlarımızda 500 bin konut yapmaktır. Üçüncüsü buralara taşıyacağımız nüfusla epeyce seyrelteceğimiz mevcut yerleşim yerlerinde 500 bin konutu yerinde dönüştürmektir… Bugünü İstanbul’da Yüzyılın dönüşümünün başlangıç tarihi, miladı olarak görüyoruz. İstanbul’daki tüm vatandaşlarımızı bu büyük dönüşüme dahil olmaya davet ediyorum.”

‘Yarısı hibe’

“İstanbul’un şehircilik tarihinde yeni bir sayfa açacağına inandığım iki müjdemizi paylaşacağız” diyen Erdoğan şöyle devam etti: “İlk müjdemizin adı kentsel dönüşümde Yarısı Bizden Kampanyasıdır. Oturdukları evlerinin riskli yapı tespitini yaptıran vatandaşlarımızın ister yerinde ister rezerv alanda dönüşüme giren evlerinin maliyetinin yarısını devlet olarak biz karşılayacağız. Diyelim ki iki oda bir salon evini yeniden yapmak isteyen vatandaşımızın önüne 1.5 milyon lira bir maliyet çıktı. Bunun 750 bin lirasını biz hibe olarak vereceğiz. Kalan 750 bin lirasını vatandaşımız kendisi koyacak ve böylece hemen evini yenileyebilecek. Devletin karşılayacağı kısım 120 metrekare büyüklüğündeki üç oda, bir salon, evi için ise 1 milyon 800 bin liranın yarısına tekabül eden 900 bin liraya çıkacak. Vatandaşımızın kendi koyacağı kısım ise borçlanacaksa ona da çeşitli kolaylıklar sağlayacağız. Örneğin, bu vatandaşımız yüzde 0,79 faizle on yıl vadeli kredi kullanabilecek. Veya yüzde 10’nu peşin, kalanı on yıl vadeli olarak ÜFE, TEFE, memur, maaş artış oranlarından düşük olanını aşmayacak düzeyde güncellenecek rakamlarla borcunu ödeyebilecek. Bu yöntemle yüzde 10’nu peşin ödenen 750 bin liralık borçlanma için aylık taksit 5 bin 625 lira. 900 bin liralık borçlanma için aylık taksit 6 bin 750 düzeyinde gerçekleşecek. Tüm bu dönüşümleri TOKİ güvencesi ve kalitesiyle gerçekleştirerek herhangi bir istismara veya tereddüde yer bırakmayacağız.”

Başvurular başlıyor

Evini parsel bazında kendisi dönüştürmek isteyenlerin 0.74 faiz oranıyla 1 milyon 250 bin lira kredi kullanma imkanı sağlanacağını söyleyen Erdoğan, “Amacımız bu şekilde İstanbul’da dönüşüm ihtiyacı olan 1.5 milyon konuttan durumu acil olan 300 binini, 200 bini yerinde, 100 bini rezerv alanlarda olacak şekilde bir yılda tamamlamaktır. Takip eden yıllarda da aynı dönüşüm rakamını yakalayarak İstanbul’da beş yıl içinde depreme dayanıksız bina bırakmamakta kararlıyız. Önümüzdeki çarşamba günü başvuruları başlayacak kampanyanın detaylarını bakanlığımız ilan edecek” dedi.

Erdoğan ikinci müjdeyi de “İstanbul’da kira yardım tutarını 3 bin 500 liradan 5 bin 250 liraya yükseltiyoruz” şeklinde açıkladı.

‘İhanet ettiler’

‘Bebecan’ dediği DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ı ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nu hedef alan Erdoğan, “Ya bunlara biz nasıl oldu da bu masaları teslim ettik? Birisini nasıl Başbakan yaptık? Birisini nasıl oldu da devlet bakanı yaptık? İstifa ederken geldi bize, neler neler söyledi. Öbürü veda konuşmasını yaparken neler neler söyledi. Ama asıl bunlara ihanetlerinin bedelini 14 Mayıs’ta ödetmeye hazır mıyız? Bunları siyasi mevta olarak gömmeye hazır mıyız?” diye sordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir