Haluk Levent’in gerekçe göstererek TIME ödülünü reddettiği Elif Şafak yazısından: Türk hükümeti acziyetine karşı Ahbap sahada hayat kurtarıyordu

ABD’nin önde gelen yayınlarından TIME dergisinin, 2023 yılının en etkili 100 kişisi arasında yer alan AHBAP’ın kurucusu şarkısı Haluk Levent, ödülü reddettiğini açıkladı. Levent, “referans olan kişinin, Türkiye Cumhuriyeti devleti kendi çalışmaları üzerinden eleştirildiğini ve bunu kabul edeceğini belirtti. Haluk Levent’in TIME’ın ‘en etkili 100 kişi’ listesine girmesine referans olan Elif Şafak yazısında, “Türkiye hükümeti son derece beceriksizken, Ahbap sahada çalışıyor ve hayat kurtarıyordu” dedi.

TIME’ın ‘en etkili 100 kişi’ listesinde yer alan müzisyen ve Ahbap Derneği’nin kurucusu Haluk Levent ödülü reddettiğini açıkladı. Levent, ödülü reddettiğini şu sözlerle duyurdu:

“Resmi açıklama geldi az önce. İngiltere Kralı Charles, ABD Başkanı Joe Biden, Elon Musk, Beyonce, Messi, Bella Hadid, Janet Yellen ile birlikte en etkili 100 kişi içine seçilmişim. Türkiye’den 182 kişi önerilmiş. Editörler araştırma yapmış. Twitter’da dünya sıralamasındaki gücü. Görüntülenme ve etkileşim gücü. Üye sayısı. Ahbap’ın geçmişte ve son depremdeki çalışmalar. Ama içerik beni üzdü. Referans olan kişi, Türkiye Cumhuriyeti devletinin benim çalışmalarım üzerinden eleştirilmesi kabul edeceğim bir husus değil. Bu sebeple ödülü reddediyorum ve Amerika’ya gitmeme kararı aldım. Deprem sürecinde tüm devlet kurumları, hükümet, tüm muhalefet, belediyeler ve 18 bin STK yani tüm ülke tek yürek olup herkes elinden geleni yapıyorken bu tartışmaların içine girmeme kararı aldım.”  

Elif Şafak: Türk hükümeti acziyetine karşı Ahbap sahada çalışmaya başlamış, hayat kurtarıyordu

Haluk Levent’e referans olan Elif Şafak, yazısında, Haluk Levent’i “umudun simgesi” olarak nitelendirirken; Türk hükûmetinin de “aciz olduğunu” belirtti.

Elif Şafak’ın yazısı şöyle:

“Ses yok. Ses yok. Şubat ayında büyük depremlerin ardından Türkiye ve Suriye’de binlerce bina enkaza dönerken, beton yığınlarında bu iki kelime vardı.

Bu sözler umutsuzluğun simgesiyse, Haluk Levent adı da umudun simgesidir. Rock yıldızı, kar amacı gütmeyen Ahbap aracılığıyla yorulmadan hayır işleri yapıyor. Felaketin ardından, ölüm kalım arasındaki fark dakikalarla ölçülürken, Türk hükümeti acziyetine karşı Ahbap sahada çalışmaya başlamış, hayat kurtarıyordu. Türkiye’de göz önünde olmak inanılmaz derecede zor ama Levent çok seviliyor ve geniş kitlelerin güveni kazanmış. İlkeli, şeffaf. Her bağışın nereye gittiğini ve kaç ailenin yardım aldığını ayrıntılı olarak yayınlıyor.

Haluk Levent köprü kuran, şifa olan kocaman yürekli bir sanatçı. Sadece tüm bir topluma ilham vermekle kalmıyor, aynı zamanda tek bir bireyin felaketle sonuçlanan trajediler karşısında nasıl bir fark yaratabileceğini de gösteriyor. Gittikçe yalnızlaşan olan bir dünyada, insanları önemsiyor, susturan sesleri duyuyor ve arkadaşlığını hissettiriyor.”

TIKLAYIN – TIME listesine seçilen Haluk Levent ödülü reddetti: İçerik beni üzdü

TIKLAYIN – TIME dergisinin “En Etkili 100 Kişi” listesinde Haluk Levent, Özlem Türeci ve Uğur Şahin yer aldı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*