Hollanda’da 2022’de en çok sipariş edilen yemek: Türklerin kapsalon döneri zirvede

Döner, Avrupalıların vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alıyor.

Bunun en iyi örneklerinden biri, Hollanda’da kayıtlara geçti.

Avrupa ülkesinde 2022’de çevrimiçi en çok sipariş edilen yemek, Türklerin kapsalon döneri oldu.

Kapsalon dönerine yoğun ilgi

Patates kızartması, döner, kaşar peyniri, salata ve sostan oluşan bu yemeğin, ülkedeki yabancıların yaşadığı yerlerden çok, özellikle Hollandalıların yoğun bulunduğu bölgelerde tercih edildiği belirtildi.

Dönere yoğun ilgi, çevrimiçi yemek sipariş platformu Thuisbezorgd’un geçen yıla ait raporuna yansıdı.

İlk sırada yer alıyor

Raporda, kapsalonun, ülkenin 12 bölgesinin 7’sinde birinci, bir bölgesinde ikinci en fazla sipariş edilen yemek olduğu ifade edildi.

Başkent Amsterdam’daki Hilal Shoarma isimli lokantanın sahibi Selahattin Dağaşan, kapsalonla ilgili, “Günlük, hafta içi 40-50, hafta sonları ise 100-120, bazen 150’ye kadar kapsalon sattığımız oluyor.” dedi.

Dönerin nasıl yapıldığını anlattı

Hollandalıların patates ve peyniri sevdiği için kapsalonu sıklıkla tercih ettiklerini belirten Dağaşan, yemeğin tarifini verdi:

Kapsalon hazırlarken önce patatesi pişiriyoruz, sonra eti üzerine koyuyoruz. Etin üzerine peynir koyup eritiyoruz. Peynir eridikten sonra sos ve salatalarını ilave ediyoruz. Bunlar zaten Hollandalıların sevdiği şeyler. O yüzden bayağı tutuluyor.

Sevgililer Günü’nün en çok tercih edileni

Dağaşan, 14 Şubat 2022 Sevgililer Günü’nde en çok sipariş edilen yemeğin kapsalon olmasını ilginç bulduğunu dile getird:

Sevgilisi olan dışarda sevgilisiyle yer, demek ki sevgilisi olmayanın yemeği ki tek başına eve kapsalon sipariş etmişler. Yalnız kalanların yemeği.

Yiyenlerin en çok sosları hoşuna gidiyor. Özel mayonez ve sarımsakla yaptığımız sos var. Acı sosumuz var. Bunları erimiş peynir, patatesle ve etle karıştırınca çok güzel oluyor.

Gözden Kaçmasın Lukas Podolski, döner dükkanlarının cirosunu depremzedelere bağışladı Haberin Detayları

Hollandalıların yoğun kaldığı bölgelerde tercih ediliyor

Kapsalonun ağırlıklı olarak Hollandalıların yoğun yaşadığı Almanya ve Belçika sınırındaki bölgelerde birinci olduğunu ifade eden Dağaşan, şöyle devam etti:

Amsterdam, Rotterdam ve Lahey gibi yabancıların ağırlıklı yaşadığı yerlerde başka yemekler tercih edilirken, Hollandalıların yoğun kaldığı bölgelerde kapsalonun en çok satılan yemek olduğunu görüyoruz.

Kapsalon’un, Hollanda’da en çok tercih edilen iki yemekten biri olduğunu ifade eden Dağaşan, son yıllarda diğer ülkelerde ve evlerde de yapılmaya başlandığını dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir