İklim krizinin önüne, evde alacağımız önlemlerle geçelim

Patronlar Dünyası, bugünden itibaren uygulayarak bireysel olarak alabileceğiniz küçük ama önemli önlemleri araştırdı.

*Kullanmadığımız elektrikli aletlerin fişini çekin. Televizyon, bilgisayar ve telefon şarj aleti gibi elektrikli cihazlar beklemede olsalar bile elektrik kullanırlar. Bu sebeple fişlerini çekmeyi unutmayın.

*Enerji tasarruflu ampul kullanın. LED, kompakt floresan ampul ve halojen lambalar eski lamba modellerine göre %80’e kadar daha az enerji tüketmekle birlikte %25 daha uzun ömürlüdür.

*Enerji tasarruflu ürünler alın. Elektronik bir ürün satın almadan önce ne kadar güç kullandığına dikkat edin. Enerji tasarruflu bir ürün alarak hem küresel ısınmaya karşı bir adım atmış olur, hem de uzun vadede bütçe tasarrufu yapabilirsiniz

*Evimizin ısı yalıtımını güçlendirin. Düzgün bir yalıtım enerji tasarrufunu önemli ölçüde etkiler. Çift veya üç camlı pencere ya da enerji tasarruflu kapı kullanabilirsiniz.

*Bol bol yürüyün veya bisiklet kullanın. Bu sayede hem enerji tasarrufu yapmış, hem sağlığımızı geliştirmiş, hem de çevreye yardım etmiş olursunuz.

*Araba yerine toplu taşıma kullanın. Yaşadığımız yerde okula ya da işe yürüyerek gitmek mümkün değilse kendi arabamız yerine toplu taşımayı tercih etmek karbon salınımını azaltacaktır.

*Evde güneş panelleri, elektrikli ve hidrojenli araçlarI tercih edin. Belki apartmanda yaşayanlar için çok uygulanabilir olmasa da eğer bahçeli müstakil bir evde yaşıyorsanız, güneş panelleri ve elektrikli araçlara geçmeniz karbon salımını azaltmada büyük oranda yardımcı olacaktır.

*Mevsiminde sebze meyve yiyin, yerel ürünler tüketmeye çalışın. Dünyanın küreselleşmesiyle birlikte ülkeler arası meyve-sebze ithalat ve ihracatı arttı. Soğutma sistemlerinin gelişmesi, dondurulmuş gıdalar, tarım ve seracılık alanında hızla ilerleyen bir dünyada artık yaz meyveleri olan çilek, karpuz ya da şeftali gibi meyveleri 4 mevsim sofralarda görmek mümkün.

*Paketli gıdaları azaltın, tek kullanımlık plastikler kullanmayın.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x