İnce’ye Cevap Vermek Yerine Destek Veren Twitter Kullancısını Takip Etti! Cevaba Gerek Kalmadı

Gazeteci Deniz Zeyrek dün köşesinde “Bölünerek kaybetmek’ solun kaderi mi?’ yazısında geçmiş seçimlerde sol partilerin oylarını bölerek nasıl kaybettiğini yazdı. Bunu üzerine Muharrem İnce kendisine Twitter’dan yanıt verdi. Zeyrek İnce’ye yanıt vermek yerine İnce’nin Twitter’daki yanıtına destek veren kullanıcıyı takip etti ve…

“Erdoğan’ın ekibi işte bu yüzden İnce aday olsun ve yüzde 3’ten fazla oy alabilsin diye gece gündüz dua ediyor”

Deniz Zeyrek dün yazısında geçmişten seçim istatistikleri paylaşarak solun oy bölünmelerini gösterdi. Zeyrek rakamların ardından ‘İnce’nin alacağı oylar, kendisini ikinci tura taşımayacağı gibi muhalefetin ortak adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçimi birinci turda kazanma ihtimaline darbe vurabilir’ yorumunun yaptı. 

Verdiği örneklerden sonra da Zeyrek sözlerini şöyle mühürledi: Erdoğan’ın ekibi işte bu yüzden İnce aday olsun ve yüzde 3’ten fazla oy alabilsin diye gece gündüz dua ediyor.

Muharrem İnce, Deniz Zeyrek’in derin analizine içerleyerek Twitter’dan yanıt verdi: “Bu anketleri bana da gösterirseniz ikna olmaya hazırım”

Deniz bey, birleşmek tavanda olmaz tabanda olur. Altılı masa etrafında toplanan partilerin tabanları sizce bu yapıyı ne kadar destekliyor? Masadaki sağ partilerin tabanlarının yüzde kaçı Kemal Bey’e oy verecek buna ilişkin yapılmış bir çalışma var mı? Parti yöneticilerinin kişisel menfaat temelli birliktelikleri seçmene inandırıcı gelmez. Partiler seçime ayrı ayrı girselerdi alacakları oy oranlarını alt alta toplayarak toplam masanın oyunu hesaplayamazsınız. Bazı birleşmeler pozitif sinerji yaratırken bazı birleşmeler negatif sinerjiye neden olur. Türk solunda 1994 Belediye seçimlerinden kalma bölünme travmasını yazınızda işlemişsiniz. Tek turlu seçimlerle iki turlu seçimler arasındaki farkı gözden kaçırdığınızı düşünüyorum. Tek turlu seçimde oy bölünmesi sorundur ama iki turlu seçimde sorun olmaz. Cumhurbaşkanlığı seçimi iki turludur ve ikinci turda en fazla oyu alan aday cumhurbaşkanı seçilir. Tek aday olarak girdiğinde Kemal Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan karşısında seçimi alabileceğine ve dolayısıyla oyları böldüğüme inanmıyorum. Şöyle ki: Altılı masa aday belirleme sürecini beceremedi. Aday belirlemeyi son dakikaya bıraktı ve son dakikaya kadar toplumu oyaladı. Bunu yaparken seçmenin ilgisine mazhar olmuş iki belediye başkanını, İmamoğlu ve Yavaş’ı yıprattı. Mart ayına geldiğimizde görüldü ki, bütün bu oyalamalar Kılıçdaroğlu’nun adaylığını dayatmak içinmiş. Bu durum ise, masada büyük bir ayrışma yarattı ve masanın ikinci büyük orta ‘ğından tepkiler aldı. Bu yaşananlar zaten çekinceli olan masadaki güveni İyi’ce zayıflattı. Yazınızda Muharrem İnce, ‘Kılıçdaroğlu’nun karşısına aday çıktı’ demişsiniz. Benim adaylığım 2 yıldır biliniyorken adaylığı 20 gün önce belli olan Kılıçdaroğlu’nun karşısına nasıl çıkmış olabilirim? 2 yıldan fazladır sahalardayım ve görüşlerimi dillendiriyorum. Üstelik yeni söylediğim hiçbir şey yok, bu iktidarın gönderilmesi için neler yapılması gerektiğini, muhalefetin neden bu iktidarı gönderemediğini anlatıyorum. Bugüne kadar bizi yok sayanlar anketlerdeki sonuçları görünce bel altı vuruşlarla bizi oyundan düşürmeye çalışıyorlar. Organize yapılan bu kötülüklerin sizin de gözünüzden kaçmadığını düşünüyorum. Gördüğünüz anketlere göre Cumhur İttifakından oy almadığımı, Millet İttifakından oy aldığım’ yazmışsınız. Bu anketleri bana da gösterirseniz ikna olmaya hazırım. Bu iddianıza kesinlikle katılmıyorum. Bize gelen oyların en az yarısı potansiyel olarak cumhur ittifakının oylarıdır. Bundan hiç kuşku duymuyorum. 

Bize oy vereceğini söyleyen seçmenlerin analizini yapmadan konuşmak ezbere konuşmaktır. Sanki ortada bir sabit pasta var ve biz de ondan bir dilim koparıyormuşuz gibi yorum yapmak çok yüzeysel bir yaklaşımdır. Biz, şu ana kadar CHP’nin temas edemediği ilk defa oy verecek genç seçmenlerden, kararsızlardan ve kendisini iki kutup arasında sıkışmış hisseden muhafazakar seçmenlerden oy alıyoruz. Bu insanların, bizim olmadığımız bir durumda koşa koşa Kemal Bey’e oy vereceğini düşünmek safça bir yaklaşımdır. Kaldı ki önümüzdeki günlerde yayınlanacak anket sonuçlarının ortaya çıkması ile birlikte, altılı masaya gönülsüz oy veren seçmenlere de umut olduğumuz anlaşıldığında, oylar sel gibi bize akacaktır. 

Deniz Bey, 

Tabanda masanın yapısına ve adayına toplumun bir itirazı var ve bunu görmezden gelemeyiz. Siyaset toplumun sesini duyurmak için yapılır. Siyaset kurumu seçmene seçenekler sunmakla görevlidir. Seçeneklerin olmadığı bir seçim demokratik bir seçim olamaz. Seçenek sunmayı oyları bölmek olarak sunmak bir dayatmadır. Tekrar ediyorum iki turlu seçimde oyların bölünmesi söz konusu değildir. Cumhur ittifakı için çalışan anket firmaları ilkturda Erdoğan’ın alacağını, Millet ittifakı için çalışan anket firmaları da ilk turda Kılıçdaroğlu’nun alacağını söylüyor. Bunlar kamuoyuna sipariş üzerine açıklanan sonuçlardır. Partilerin bir de açıklamadıkları anket sonuçları olur. Hem CHP hem AKP merkezlerinden bize ulaşan bilgilerin önümüzdeki günlerde yavaş yavaş seçmenle de paylaşıldığını göreceğiz (her iki tarafın da artık daha fazla oy almasın diye dua ettiğinden emin olabilirsiniz). O zaman aldığımız pozisyonun kıymeti anlaşılır diye düşünüyorum. Saygılarımla, Muharrem İNCE

Deniz Zeyrek, Muharrem İnce’ye cevap vermek yerine, İnce’nin Twitter’daki paylaşımına destek veren hesabı mercek altına aldı. Elde ettiği sonucu paylaşan Zeyrek tartışmada İnce’ye cevap hakkı bırakmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir