İsrail’de ‘yasa dışı Yahudi yerleşim birimi’ konferansı: ‘Aleni bir kışkırtma’

Batı Kudüs’te Bakan Ben-Gvir’in partisinin öncülüğünde, Gazze Şeridi ve işgal altındaki Batı Şeria’nın kuzeyinde Yahudi yerleşim yerleri kurulmasını teşvik etmek amacıyla Netanyahu hükümetinden bakanlar ile İsrail Meclis üyelerinin katılımıyla bir konferans düzenlendi. İsrail’in saldırılarını sürdürdüğü abluka altındaki Gazze Şeridi’nde yasa dışı Yahudi yerleşimlerini teşvik etmek amacıyla düzenlenen konferansta Gazze’de kurulması savunulan yasa dışı yerleşimlerin olduğu büyük bir harita sergilendi.

Başbakan Binyamin Netanyahu’nun liderlik ettiği Likud Partisi üyeleri de dahil olmak üzere 12 İsrailli bakanın katıldığı konferansta aşırı sağcı Maliye Bakanı Bezalel Smotrich ve Likud üyeleri, yasa dışı yerleşimleri destekleyen konuşmalar yaptı.

Faşist Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, “Gazze’den göçü teşvik etmemiz gerekiyor” dedi. Konferansa katılanların bir kısmının “Gazze’deki Filistinlilere ne olacağı” sorusuna cevap vermekten kaçındığı belirtilirken yerleşim yerlerinin savunucusu ırkçı Daniela Weiss, “(Gazze’deki Filistinliler) Onlara yemek vermeyeceğiz, (Gazze’den) ayrılacaklar” ifadesini kullandı. Weiss, 21 Aralık’ta yaptığı açıklamada, Gazze’deki tüm evlerin yıkılması ve Filistinlilerin çıkartılarak yerine Yahudi yerleşimcilerin getirilmesini savunarak, “denizi görmek istediklerini” söylemişti.

‘İSRAİLLİ ASKERLERİ TEHLİKEYE ATIYOR’

İsrail’de ana muhalefet lideri Yair Lapid, Ben-Gvir liderliğindeki Yahudi Gücü Partisi’nin, İsrail’in saldırıları altındaki Gazze Şeridi ve işgal altındaki Batı Şeria’nın kuzeyinde yasa dışı yerleşim yerlerinin yeniden inşasına çağrı yapmak için düzenlediği konferansı eleştirdi. Lapid, X sosyal medya hesabından, söz konusu konferansa ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu, İsrail’e uluslararası çapta zarar veriyor ve muhtemel esir takası anlaşmasını baltalıyor. Bu konferans İsrail askerlerini tehlikeye atıyor” ifadesini kullandı.

İsrail’de ana muhalefet lideri Lapid, “Konferansın düzenlenmesi korkunç bir sorumsuzluktan ibarettir. (İsrail Başbakanı Binyamin) Netanyahu nitelikli değil, bu hükümet de nitelikli değil” değerlendirmesinde bulundu.

“Netanyahu hükümeti, ülke tarihindeki en zararlı hükümettir” ifadesini kullanan Lapid, aşırı sağcı Ben-Gvir liderliğindeki partinin Netanyahu’nun partisi Likud’dan çok sayıda bakanın katılımıyla gerçekleştirdiği “çözüm konferansının, bir zamanlar ulusal kesimin kalbinde, şimdi ise çaresizce aşırılık yanlılarının gerisinde kalan Netanyahu ve partisi için yüz karası” olduğunu kaydetti.

FİLİSTİN DIŞİŞLERİ: İKTİDARIN BARIŞ DÜŞMANLIĞINI ORTAYA KOYDU

Filistin Yönetimi Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, konferansın, Uluslararası Adalet Divanı’nın kararlarına açık bir meydan okuma ve Filistinlileri zorla yerinden etmeye yönelik aleni bir kışkırtma olduğu belirtildi. Açıklamada, “Filistin, Gazze Şeridi’nde ve işgal altındaki Batı Şeria’nın kuzeyinde yerleşim yerlerinin yeniden inşası sloganıyla, 11 İsrailli bakan ve iktidardaki sağcı koalisyondan 15 İsrail Meclisi üyesinin katılımıyla Kudüs’te düzenlenen yerleşim toplantısını en güçlü ifadelerle kınar” ifadesine yer verildi.

İsrailli aşırı sağcı bakanlar ve Yahudi yerleşimcilerin Filistin halkını yerinden etmeye yönelik söylemleri ve tutumlarının da kınandığı açıklamada, söz konusu konferansın “çatışma sahasını alevlendirmek ve bütünüyle patlamaya yol açmak amacıyla iktidardaki İsrail sağının gerçek yüzünü, barış düşmanlığını, işgal ve yerleşime bağlılığını bir kez daha ortaya koyduğu” değerlendirmesi yapıldı.

‘KIŞKIRTICI BİR GİRİŞİM’

Açıklamada, Başbakan Binyamin Netanyahu liderliğindeki İsrail hükümetinin “Yahudi terörist unsurların Filistin halkına zarar verme ve bozgunculuk çıkarma talimatı olarak gördüğü bu tür kışkırtıcı çağrılardan tam ve doğrudan sorumlu” olduğu kaydedildi. Yasa dışı Yahudi yerleşim yerlerinin yeniden kurulması çağrılarının, İsrail hükümetindeki yöneticilerin “Gazze Şeridi’ndeki Filistinlilere karşı soykırım savaşını tamamlama ve onları göçe zorlama yönündeki gerçek niyetlerini yansıttığı” ifade edildi.

Uluslararası toplum ve ABD yönetimine seslenilen açıklamada, Netanyahu’ya “bu tür kışkırtıcı girişimleri durdurması için gerçek bir baskı uygulama, yerleşimcilere, liderlerine ve siyasi düzeyde onların arkasında duranlara karşı caydırıcı yaptırımlar koyma” çağrısı yapıldı.

İsrail Başbakanı Netanyahu, daha önce birçok kez, Gazze Şeridi’nde yeniden Yahudi yerleşim yerleri kurmanın halihazırda gerçekçi olmadığını ifade etmişti. İsrail, Haziran 1967’de işgal ettiği Gazze Şeridi’nden 2005’te çekilerek bölgedeki Yahudi yerleşim yerlerini dağıtmıştı. İsrailli 15 kuruluş, 11 Aralık 2023’te “İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ndeki kontrolünü genişletmesi durumunda Gazze’deki yerleşim projelerine” hazırlık yapmak amacıyla bir konferans düzenlemişti. İsrailli bir müteahhitlik ve emlak şirketi de söz konusu “yerleşim yerlerindeki” konutlar için rezervasyon açmıştı. Birleşmiş Milletler (BM), işgal altında bulunan Filistin topraklarındaki Yahudi yerleşim birimlerinin yasa dışı olduğunu belirtiyor ve iki devletli çözümü baltaladığı gerekçesiyle İsrail’e yerleşim birimlerini durdurma çağrısı yapıyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir