KitKat’tan Yapay Zekâyla Oluşturulmuş Reklam Kampanyası

Her geçen gün daha da gelişen yapay zekâ teknolojileri artık milyonlarca insan tarafından kullanılıyor. ChatGPT, Midjourney, DALL-E ve daha birçok model, sorularımıza cevap vermekten istediğimiz görseli oluşturmaya kadar sayısız işlevi yerine getirebiliyor.

Hâliyle sadece bireysel kullanıcılar değil, şirketler de bu teknolojilerin ekmeğini yemek istiyor. Şimdi de Nestle bünyesinde faaliyet gösteren çikolatalı gofret markası KitKat’tan böyle bir hamle geldi. KitKat, yapay zekâ kullanarak birkaç reklam oluşturdu. Ancak dev marka, diğer şirketlerin aksine biraz daha eğlenceli bir yaklaşım sergiledi.

KitKat, bu reklam kampanyasıyla yapay zekânın yaratıcı işlerin yerini alabileceğini söyleyen iddialarla alay ediyor

KitKat, geçtiğimiz ay başlattığı reklam kampanyasında yapay zekâdan yararlanarak birkaç reklam oluşturdu. Yukarıdan izleyebileceğiniz reklamların birinde pek de iyi olmayan oldukça komik bir sonucun ortaya çıktığını görüyoruz. Markanın paylaştığı videolar, donuk ve aptal bir robot sesi, altı parmaklı eller, bozuk yüzler ve katledilmiş bir KitKat logosu gibi birçok şey içeriyor.

Aslında bu reklam kampanyasında KitKat, yapay zekânın yaratıcı işlerin yerini alabileceği fikriyle alay etmek. Videolarda yer alan birçok unsur, ellerde bozukluklar gibi, yapay zekâ modellerinde sıkça karşılaştığımız kusurlara dem vuruyor.

Öte yandan Nestle’den yönetici Melanie Chen de reklam kampanyasıyla ilgili şakayla karışık, “Sonuçlar konusunda hepimiz hemfikiriz. Yapay zekâ, yakında sektördeki yerimizi almayacak” ifadelerini kullanıyor.

()

Reklamlar, Wunderman Thompson Australia isimli danışmanlık şirketi tarafından bir yapay zekâ modeline verilen komutlarla oluşturuldu. Bunlar, “Z kuşağının konuştuğu şekilde bir KitKat reklamı yaz” gibi komutlardan oluşuyordu. Senaryoyu okuması için bir ses üreten bir araç, görüntüler için ise OpenAI’ın DALL-E 2 modelinden yararlanıldı.

Üretken yapay zekânın gelişimi korkutucu bir hızda ilerliyor

KitKat’ın bu yaklaşımı her ne kadar komik ve biraz doğru olsa da üretken yapay zekânın gelişiminin çok hızlı olduğunu biliyoruz. Bu da videolardaki kusurların yalnızca aylar içerisinde geride bırakılabileceği anlamına geliyor. Metinden görsel oluşturma modelleri son bir yılda çağ atlamıştı. Örneğin Midjourney artık gerçek sanılacak kadar gerçek insan görselleri ve hatta düzgün eller bile üretebiliyordu. Öte yandan ses üreten modeller de çok daha gerçekçi hâle gelmişti.

Reklamları oluşturan Wunderman Thompson da kusurların yakında tamamen ortadan kalkabileceğinin farkında. Şirketin yöneticilerinden Joao Braga’nın bu konuda oldukça haklı bir yorumda bulunarak, “Hâlâ yapabiliyorken yapay zekâyla biraz eğlenelim diye düşündük” ifadelerini kullanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir