Popüler Analist, Bu Tarihte Altcoinler İçin Çöküş Bekliyor!

Kripto para uzmanı Crypto Tony geçtiğimiz günlerde Twitter’da altcoinler hakkında bir paylaşım yaptı. Genel hakimiyetinin Haziran ayına kadar bir sarsıntı yaşayabileceği tahminini paylaştı. Diğer yandan, ünlü analist Lyn Alden, altcoin’ler için uyarıda bulundu. İşte detaylar…

Crypto Tony, altcoinler için sarsıntı bekliyor: Yüzde 10’luk düşüş!

Crypto Tony’nin tweetine göre, Mayıs ayında altcoinlerde yüzde 10’luk bir düşüş bekliyor ve 336 milyar dolarlık piyasa değeri civarında daha düşük destek seviyelerinde talep olması koşuluyla gerçek heyecanın Haziran’da başlayıp Ağustos’a kadar devam etmesini bekliyor. Bu tahmin, Bitcoin (BTC) hakimiyetinin değişmesi ve altcoinlerin devam eden boğa piyasasında ivme kazanmasıyla ortaya çıkıyor.

Bitcoin’in kripto piyasası üzerindeki hakimiyeti azaldıkça, bu durum genellikle bir altcoin sezonunun başlangıcına işaret eder. Örneğin, dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum, gelişmiş Blockchain teknolojisine yatırımcı çekiyor. Böylece son zamanlarda Bitcoin’den daha iyi performans gösteriyor.  TradingView’den alınan veriler, Bitcoin’in hakimiyet oranının ilk çeyrekte yüzde 42’den yüzde 48’e yükseldiğini gösteriyor. Ancak bu ay şimdiye kadar bu seviyeyi kırmakta zorlandığını ortaya koyuyor.

Altcoin sezonu geliyor mu?

Metrik, yaklaşık iki yıl boyunca yüzde 38 ile yüzde 48 arasında dalgalanma yaşadı. Ayrıca yüzde 46’dan yüzde 48’e düşüşler altcoinlerdeki önemli kazançlarla aynı zamana denk geldi. Grafik, Bitcoin’in hakimiyet oranının Temmuz 2021’de yüzde 48’den düşmesinin ardından iki ay içinde altcoinlerin toplam piyasa değerinin yüzde 60’ın üzerinde artarak 1,39 trilyon dolara yükseldiğini gösteriyor. Ekim 2021 ortasında ve Haziran 2022’de hakimiyet oranındaki benzer düşüşler de altcoin değerlemelerini yükseltti. Uzmanlara göre tarih tekerrür ederse, kripto piyasası altcoin değerinde başka bir artışa tanık olabilir.

Bu yazının yazıldığı sırada Bitcoin 27.495 dolardan işlem görürken, Ethereum 1.832 dolar değerinde. Piyasa gevşerken, yatırımcılar ve traderlar piyasanın bir boğa koşusuna tam olarak inişini hevesle bekliyor.  Her zaman olduğu gibi, yatırımcılar tahminlere temkinli yaklaşmalı. Değişken kripto piyasasında karar vermeden önce birden fazla faktörü göz önünde bulundurmalı.

Lyn Alden, kripto paralar hakkında uyardı: Düzenleme ve aşırı kaldıraç riski var

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere makroekonomik analist olan Lyn Alden’dan da altcoinlere yönelik bir uyarı geldi. Alden, düzenleyici yaptırımların ve aşırı kaldıracın yarattığı potansiyel riskleri vurguluyor. Özellikle altcoin yatırımcılarına bir uyarıda bulunmakta.  Hedgeye podcast’inde yakın zamanda yapılan bir röportajda Alden, bu faktörlerin neden altcoin piyasalarında bir gerilemeyi tetikleyebileceğini ve yatırımcıları önemli kayıplara karşı savunmasız bırakabileceğini açıklıyor.

Alden, Bitcoin’in (BTC) düzenlemelerden etkilenmeyebileceğine dikkat çekiyor. Ayrıca Bitcoin’in, daha geniş kripto ortamını karakterize eden yüksek gürültü/sinyal oranı nedeniyle kripto alanının geri kalanından ayırt edilmesi gerektiğini açıklıyor.  Alden’e göre, piyasada hala azalması gereken çok fazla “balon” var. Dahası, bu alanda, hangi varlıkların ve şirketlerin coin satışı gerçekleştirerek menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiğini tanımlamayı amaçlayan artan düzenleyici eylemler mevcut. Sonuç olarak, daha geniş bir kripto alanına yatırım yapmak pek çok riski beraberinde getiriyor. Bu nedenle, bu alana önemli miktarda sermaye yatırımı yaparken dikkatli olunmasını tavsiye ediyor.

Bitcoin, bir menkul kıymetten ziyade bir emtia olarak kabul edildiği için düzenleyici uygulamalardan etkilenmeyebilir. Alden’e göre bu da onu düzenlemeye daha az duyarlı hale getirecek. Alden, bunun nedeninin Howey testinin koşullarını karşılamaması olduğunu belirtiyor. Alden ayrıca Bitcoin’in merkeziyetsizlik temellerinin diğer kripto paralara kıyasla daha güçlü olduğuna dikkat çekiyor. Analist Bitcoin piyasasındaki spekülatif faaliyetlerin çoğunun yakın zamanda yaşanan ayı piyasası sayesinde düzeltildiğini belirtiyor. Bunun da pek çok “turist” yatırımcının cesaretini kırdığının altını çiziyor. Sonuç olarak, Alden’e göre düzenleyici yaptırım eylemleri ve aşırı kaldıraç potansiyeli altcoin piyasalarında bir düşüşe yol açma riski barındırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir