Avrupa’da hangi ülkelerde , kimler en yüksek vergiyi ödüyor?

Danimarka (maksimum oran – %55,9), Avusturya (%55), Portekiz (%53), İsveç (%52,3) ve Belçika (%50) en yüksek kişisel gelir vergisi oranlarına sahip ülkeler arasında yer alıyor.

Öte yandan Romanya (%10), Bulgaristan (%10), Bosna Hersek (%10), Kosova (%10) ve Kuzey Makedonya (%10) yaklaşım vergileri en düşük oranlardır.

Danimarka vatandaşları neden yüksek vergileri protesto etmiyor?

Yüksek vergilerden tüm vatandaşlar memnun değil; buna yüksek vergi oranlarının %55,9’a ulaşabildiği Danimarka da dahil.

Bu durumda pek çok vatandaş, ödemeyi ülkenin ve toplumun kolektif geleceğine yapılan bir yatırım veya belirli bir yaşam kalitesinin satın alınması olarak görüyor. Dünya Mutluluk Raporu 2023’e göre Danimarka’nın üst üste dördüncü kez dünyanın en mutlu ikinci ülkesi olduğunu belirtmekte fayda var.

Bu sayede cinsiyet, sosyo-politik veya ekonomik durum gözetmeksizin toplumun tüm kesimleri aynı fırsatlardan yararlanabiliyor, böylece ekonomik ve sosyal yük önemli ölçüde azalıyor. Danimarka’da eğitimin çoğu, özellikle de yüksek öğrenim ücretsizdir ve öğrenciler aynı zamanda Danimarka hükümetinden de mali yardım almaktadır.

Bu destek işyerinde de devam ediyor; ebeveynler 32 haftası devlet tarafından ödenen 52 haftalık ebeveyn iznine hak kazanıyor. Esneklik modeli olarak adlandırılan Danimarka işgücü piyasası modeli, aktif işgücü katılımını vurgularken aynı zamanda işverenlere esneklik ve işçilere güvenlik sağlıyor. Bu, işsizlik durumunda hem işçilerin hem de devletin bir güvenlik ağı sağlamasına olanak tanır.

Pek çok insan, özellikle de gerçekten alınan kamu hizmetlerinin yüksek kalitede olması durumunda, vergilerden paylarına düşeni ödemekten mutluluk duymaktadır.

Ancak bu aynı zamanda bazı dezavantajları da beraberinde getiriyor. Örneğin Danimarka, bu eğitim burslarını diğer AB ülkelerinden gelen öğrencilere de sunmak zorundadır; ancak bu öğrenciler ülkede nadiren uzun süre kalırlar.

Güçlü sosyal güvenlik sistemleri yüksek vergileri dengelemek için yeterli mi?

Vergi oranının yüzde 55 gibi yüksek olduğu bir diğer ülke olan Avusturya için ise sağlık sigortası, emeklilik sigortası ve zorunlu iş kazası sigortasını kapsayan sosyal sistem oldukça değerli. Bunların dışında analık ve işsizlik sigortasını da kapsamaktadır.

Ülke, tüm çalışanların yanı sıra işsizlik yardımı, emekli maaşı veya başka herhangi bir tür fon alan kişilerin de sigortalı olmasını şart koşuyor.

Belçika gibi ülkelerde en yüksek vergilerin yükünü çocuksuz bekar kişiler üstlenirken, evli ve çocuklu çiftler daha düşük oranda vergilendiriliyor. Ülke yüksek kalitede bir sağlık hizmetine sahip olsa da, buna kaydolmak, bir sosyal güvenlik fonuna ve bir kamu sağlık sigortası fonuna kaydolmayı içeren uzun ve karmaşık bir süreç olabilir.

Belçika’daki vergi mükelleflerinin gelirlerinin neredeyse %65’i stopaj altında.

Vergi yüküne aylık sosyal güvenlik primleri de ekleniyor. Örneğin, Belçika’da yılda 45.000 Avro maaşla yaşıyorsanız, 15.200 Avro’ya kadar gelirinizde %25, 26.830 Avro’ya kadar %40, 46.440 Avro’ya kadar %45 ve üzerinde %50 vergiye tabi olacaksınız. 46.440 €. Ayrıca %13,07 oranında sigorta ödemeniz gerekecektir.

Aylık 9,30 Avro ile 60,94 Avro arasında değişen özel bir sosyal güvenlik katkı payı da bulunmaktadır. Dolayısıyla net maaş aylık yaklaşık 1.867 euro olacaktır.

Belçika’da asgari ücretin vergi öncesi aylık 1.994,18 Avro olduğu akılda tutulursa, 45.000 Avroluk maaşın aylık ücreti, işçileri vergi sonrasına yakın düzeylerde bırakacaktır.

Bu durum, İskandinav ülkelerine kıyasla kendilerini yetersiz hisseden ve ödedikleri vergiler karşılığında yeterli hizmet alamadıklarını düşünen Belçikalılar arasında son yıllarda artan hayal kırıklığına yol açtı.

İsveç Vergi Dairesi son derece yüksek düzeyde güvene sahip

İsveç vergi dairesi Skatteverket, İsveç Patent ve Tescil Dairesi (PRV) ve Lantmateriet emlak departmanından sonra ülkedeki en güvenilir ve saygı duyulan kurumlardan biridir.

Bunun nedeni, vergi dairesinin doğumlar, evlilikler, mülk transferleri ve ölümler de dahil olmak üzere vatandaşların yaşamının birçok yönüne müdahil olması ve yüksek kalitede hizmet sunulmasını sağlamasıdır. Ayrıca kullanıcılara idari işlerin çoğundan tasarruf etmeleri için birçok kolaylık sağlar.

Doğu Avrupa ülkelerinde vergi teşvikleri daha mı düşük?

Halen altyapılarını ve ekonomilerini geliştirmekte olan Romanya, Bulgaristan ve Bosna-Hersek gibi Doğu ve Güneydoğu Avrupa ülkeleri için daha düşük vergiler, yabancı yatırımı çekmenin ve elde tutmanın bir yoludur.

Bu ülkeler genellikle daha ucuz işgücü ve üretim maliyetleri, vergi indirimleri ve çok sayıda kullanılmamış pazar ve fırsat sunmaktadır. Yaşam maliyeti çoğu Batı Avrupa ülkesine göre çok daha ucuz olduğundan, genellikle daha iyi bir yaşam standardı da sağlayabilirler.

Güney ve Doğu Avrupa da en hızlı büyüyen ekonomilerden bazılarına sahip; Bulgaristan, Kuzey Makedonya, Romanya ve Kıbrıs birçok şirket ve sektör için bir sonraki büyüme noktaları olarak görülüyor.

Ancak son aylarda Romanya gibi ülkeler yazılım sektöründe çalışanlara yönelik vergileri artırmaya çalışıyor. Hükümet ayrıca vergi gelirlerini artırmak amacıyla inşaat, gıda ve tarım sektörlerinde çalışanların sağlık sigortası ödeme muafiyetini de kaldırmaya çalışıyor.

Ayrıca Bosna’da gelir vergisinin yanı sıra sayısız ek kesinti de yapılıyor. Örneğin, 1.000 Avroluk net gelir, hem işveren hem de çalışan tarafından ödenen 562 Avroluk vergi ve katkı paylarıyla birlikte geliyor ve bu da birçok şirket ve işletmeyi tam zamanlı sözleşmeler sunmaktan kaçınmaya zorluyor.

Bu da, ülkenin son 30 yılda veya 1992’de eski Yugoslavya’dan bağımsızlığını ilan etmesinden bu yana büyümesi önünde büyük bir engel olan, zaten güçlü olan karaborsayı daha da teşvik ediyor.

Yüksek ücretler yüksek vergi yükünü dengeliyor mu?

Bazı durumlarda, Danimarka ve Avusturya gibi verginin yüksek olduğu ülkelerdeki ortalama maaşlar da daha yüksek olup, mali baskının bir kısmını büyük ölçüde hafifletmektedir. Eurostat’a göre, 2022’de Danimarka’da ortalama yıllık maaş 62.972 avro civarındayken Avusturya’da 68.690 avroya ulaştı.

Bunun nedeni maaş pazarlığının daha açık olması ve kariyer boyunca eğitim ve öğrenime daha fazla vurgu yapılmasıdır. Bazı ülkeler finans, bankacılık, hukuk ve tıp gibi yüksek maaşlı sektörlerdeki işçilere yönelik talebin daha güçlü olduğunu bildiriyor.

Enflasyon vergi yükünü artırabilir mi?

Enflasyon, vergi yükünü potansiyel olarak ağırlaştırabilecek bir diğer faktördür. Bu, özellikle son birkaç yılda enerji ve gıda fiyatlarının artmasına neden olan Ukrayna’daki savaşın başlamasından sonra geçerlidir.

İsrail’in Hamas’la savaşı gibi diğer çatışmalar, Kızıldeniz’deki arz kesintileri gibi yeni sorunlar ekledi ve bu da enerji ve diğer emtia fiyatlarını daha da artırdı.

Bu trend devam ederse, artan tüketici fiyatları da insanların cüzdanları üzerinde daha fazla baskı oluşturacak ve yüksek vergilere yeni yükler ekleyecek.

Euro Bölgesi enflasyonu Ocak ayında %2,8 ile son iki yılın en düşük seviyesine gerilese de Avrupa Merkez Bankası, faiz indirimi kararı almadan önce hâlâ temkinli iyimser ve verilere bağlı yaklaşımını sürdürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x