Fatih Altaylı: Hatay bize tarihin mirası, bize Atatürk’ün emanetidir, hıyanet olmaz; şimdi yapılması gereken…

Gazeteci Fatih Altaylı, 6 şubat depremlerinin yıl dönümünde, “Hatay bize tarihin mirası, bize Atatürk’ün emanetidir, hıyanet olmaz” diye yazdı. 

6 Şubat depremlerinin üzerinden 1 yıl geçti. 11 ili etkileyen depremlerde en çok hasar alan yerlerden biri de Hatay oldu. 

Altaylı Hatay’la ilgili yazısında şu ifadeleri kullandı:

“11 kentimizi etkileyen depremin merkez üssü Hatay ya da Antakya olmasa da, en büyük kaybı verdiğimiz yer Hatay, Hatay’ın merkezi Antakya.

Bugün değerini ve önemini çok daha iyi anladığımız Antakya.

11 kentimizin tümü acıyı yaşadı, Kahramanmaraş ve Adıyaman’da da ciddi kayıplar meydana geldi, Gaziantep epey can kaybetti, Şanlıurfamız depremi derinden yaşadı ama 6 Şubat Depremi asıl olarak Hatay’ın vurdu. Antakya’yı yok etti. Bugün Antakya’nın yüzde 80’i yok.Kentleri yaşayan organizmalara benzetmek gerekirse, bedeninin yüzde 80’ini kaybetmiş bir organizmanın, kendi kendini tamir edebilme, kendini yeniden var edebilme olasılığını bir düşünün.

Diğer kentlerimizin kendilerini onarma, tamir etme kapasiteleri çok şükür ki ayakta kaldı. Biraz destekle toparlayacaklar çünkü hayatiyetlerini kaybetmediler. Hatay ise böyle bir şansa sahip değil.

Hatay’da yapılması gereken çok açıktır.

Geçen bir yılda fazla bir şey yapılmamış olması belki de Hatay’ın şansı olmuştur.

Şimdi de yapılması gereken, alelacele yeni bir Hatay inşa etmek değil, alelacele Hataylılara insanca yaşanabilecek ve Hatay’ın yeniden yapılmasını bekleyebilecekleri insani ortamı sağlamaktır.

Ve kentlerini mecburen terk eden Hataylılarda eve dönüş umudunu canlandırmaktır.

Hatay bize tarihin mirası, bize Atatürk’ün emanetidir.

Hıyanet olmaz.

Hepimizin başı bir kez daha sağ olsun.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x